Mindent a síelőkért

Friss topikok

Silvan Zurbriggen először nyert lesiklást

2010.12.18. 18:59 símester

Nem kis meglepetéssel ért véget az alpesi sí Világkupa Val Gardena-i futama. Silvan Zurbriggen élete második Vk-sikerét éppen abban a szakágban ért el, amelyben még egyszer sem állhatott a dobogón. Lindsey Vonn Val d’Isere-ben megnyerte a nők hasonló számát, 88 pontot hozott az összetettben vezető, de ezen a versenyen csak a 24. helyen végző Maria Rieschen.

Az idei kilencedik Világkupa-futamot rendezték a nőknél, a pénteki halasztás után ezúttal le tudták bonyolítani a versenyt az immár napsütéses Val d’Isere-ben. A lesiklásban Lindsey Vonn nyert, ezzel a szezonban másodszor tudott Vk-futamon első lenni, és így 52 pontra megközelítette az élen álló Maria Riescht.

Már az első induló, az olasz Johanna Schnarf alaposan bekezdett. Nagyszerűen jött le, 1:52,61-es idejével sokáig vezetett, és végül a hatodik helyen zárta a futamot. Ez azért is nagyszerű teljesítmény, mert ezen a pályán a 18. helynél előbbre még sohasem végzett, ráadásul az idén eddig csupán egy 28. hely volt a legjobb eredménye.

Elsőnek Elisabeth Görglnek sikerült megelőznie az olaszt, aki 23 századdal futott jobb időt, majd a svájci Kramer ezt is megjavította 28-cal. Huszadiknak jött az összetett címvédő, az amerikai Lindsey Vonn, aki itt 2009-ben világbajnok lett. Nagyszerűen jött végig a pályán, és végül 68 századot vert az addig vezető Kramerre, és megnyerte a versenyt. Pályafutása során ez volt a 35. Vk-sikere, amelyből tizenkilencet a lesiklásban ért el. Vonn számára nemcsak a Vk-futamgyőzelem jelentett örömet, hanem az is, hogy nagy riválisa (és barátnője), Maria Riesch csak a 24. helyen fejezte be a versenyt, és így összetettben az amerikai már csak 52 ponttal van lemaradva riválisától.

A férfiaknál Silvan Zurbriggen 2009. január 25-e után tudott megint Vk-futamot nyerni. Akkor Kitzbühelben, a kombinációban lett első, az volt idáig az egyetlen sikere, most pedig hat századdal győzte le az osztrák Baumannt Val Gardenában. A férfiaknál is az elsőnek induló vezetett nagyon sokáig. A 41 éves svéd Patrik Järbyn 1:57,81-es idővel ért le, amellyel a végén éppen csak kicsúszott a legjobb hatból.

Előbb Didier Cuche, aki 17-es rajtszámmal indult, előzte meg, majd Romed Baumann és Zurbriggen is elé került. Közben voltak látványos bukások is, köztük a francia David Poissoné, aki kisebb zúzódásokkal úszott meg egy majd' 30 méteres repülést, háttal a földnek. A pénteki versenyt megnyerő Michael Walchhofer az ötödik legjobb időt futotta.

Silvan Zurbirggen, aki inkább a műlesiklásban és az óriás-műlesiklásban erősebb, karrierje második Világkupa-sikerének örülhetett. Svájci győzelem, az 1992-es Villiam Besse-siker óta először született Val Gardenában. A tavalyi első Manuel Osborne-Paradise csak a nyolcadik lett. Zurbriggennek eddig egy kilencedik hely volt a legjobb eredménye az észak-olaszországi Dolomitokban, s ebben a szakágban először állhatott a dobogóra.

Alpesi sí Világkupa, női lesiklás, Val d’Isere: 1. Lindsey Vonn (amerikai) 1:51,42, 2. Nadja Kamer (svájci) 1:52,10, 3. Lara Gut (svájci) 1:52,22, 4. Elisabeth Görgl (osztrák) 1:52,38, 5. Ingrid Jacquemod (francia) és Johanna Schnarf (olasz) 1:52,61.

A szakági Világkupában 3 verseny után (még 6 van hátra): 1. Vonn 260 pont, 2. Maria Riesch (német) 207, 3. Görgl 155.

Az összetett Vk állása 9 verseny után (még 29 van hátra): 1. Riesch 533 pont, 2. Vonn 481, 3. Görgl 286.

Alpesi sí Világkupa, férfi lesiklás, Val Gardena: 1. Silvan Zurbriggen (svájci) 1:57,21, 2. Romed Baumann (osztrák) 1:57,27, 3. Didier Cuche (svájci) 1:57,31, 4. Klaus Kröll (osztrák) 1:57,32, 5. Michael Walchhofer (osztrák) 1:57,56, 6. Guillermo Fayed (francia) 1:57,78.

A szakági Világkupa állása 2 verseny után (még 7 van hátra): 1. Zurbriggen 150 pont, 2. Walchhofer 145, 3. Kröll 90.

Az összetett Vk-ban 9 verseny után (még 28 van hátra): 1. Zurbriggen 315 pont, 2. Walchhofer 294, 3. Baumann 259.