Mindent a síelőkért

Friss topikok

Schild révén újabb osztrák arany Garmischban

2011.02.19. 14:37 símester

Az öt női számból négyet Ausztria nyert, az utolsó női versenyben Marlies Schild lett a műlesiklás világbajnoka Garmisch-Partenkirchenben. A hazaiak legjobbjának, Maria Rieschnek egyetlen arany sem jött össze, most csak a negyedik lett.

Marlies Schild jött le elsőnek a női műlesiklás első futamában, és olyan időt ért el, amit aztán senki sem tudott felülmúlni. A szakági Világkupát is vezető osztrák 21 századdal előzte meg a Vk-sorozatban második finn Tanja Poutiainent. Az osztrákok amúgy is nagyszerűen szerepeltek az első futamban, Kathrin Zettel a harmadik, Michaela Kirchgasser pedig 22. rajtszámmal indulva a hatodik helyre jött fel.

Ebben a versenyszámban a legjobb 15 műlesikló kezdte a futamot, utána jöhetett a többi induló. Nem sikerült viszont a hazaiak sízőjének Maria Rieschnek az első menete, hiszen csak az ötödik lett, és nyolc tized hátránnyal állt Marlies Schild mögött. Az osztrák hihetetlen jó csúszását az is mutatta, hogy közte és a 12. helyen álló Susanne Riesch között már ekkor 2,19 másodperc különbség alakult ki.

A magyarok közül Döme Zsófia nagyszerű eredményt ért el, hiszen a 111 indulóból a 44. helyen fejezte be a futamot, Berecz Anna eggyel mögötte következett, Hellner Donáta az 58., Hellner Szelina pedig az 59. helyen zárt, így mind a négyen indulhattak a második futamban is.

Harminchárom síző nem tudta befejezni az első futamot, köztük Julia Mancuso is. Az amerikai előbb elcsúszott, majd nagyon sportszerűen visszament a rontott kapuhoz, de nem sokkal később megint hibázott, így véget ért számára a világbajnokság. Nagyon mégsem bánkódhat, hiszen egy ezüstöt nyert szuper-G-ben.

A második futamban a 30. helytől fordított sorrendben indultak a résztvevők, és a 16. helyen kezdő szlovák Veronika Zuzulová – aki a műlesikló Világkupában az ötödik helyen áll – sokáig vezetett. Aztán a legjobb tizenkettőből a svéd Frida Hansdotter és a francia Nastasia Noens, majd az olasz Manuela Mölgg is megelőzte.

Ezután következett a legjobb nyolc. Az óriás-műlesiklásban világbajnok Tina Maze állt az élre. Nicole Hosp rontott, és csak a 13. helyen végzett. A hazaiak kedvence, Maria Riesch javított, és 42 századdal átvette a vezetést - de csak Maria Pietilae-Holmner indulásáig. A svéd olyan szenzációsan jött le, hogy a végén újabb 69 századdal volt gyorsabb és nagy meglepetésre átvette a vezetést, a végső bronzérme is váratlan eredmény.

Már csak a három legjobb volt fent. Kathrin Zettel rontott, de így is maradt 17 század előnye, a célban pedig 31 századdal ugrott az élre. A finn Poutiainen jött, és nagyot rontott, csak az ötödik helyre ért be – kaput is hibázott, így a végén kizárták. Ezzel az is eldőlt, hogy osztrák nyeri a világbajnokságot műlesiklásban, öt női versenyből a negyediket. A bajnok Marlies Schild lett, bár a felső szakaszon több mint négy tizedet veszített az előnyéből, a végére 34 század megmaradt.

A harmincéves osztrák eddig négy nagy világversenyen is lemaradt az első helyről, a 2003-as és a 2007-es vb-n is második, az olimpián, Torinóban bronz-, Vancouverben ezüstérmes lett. Most végre nyerni tudott. A Világkupa idei sorozatában már négy szlalom versenyben volt a leggyorsabb. Elizabeth Görgl sikerei és Anna Fenninger sikere után a negyedik női osztrák aranyat nyerte a vb-n.

A magyar női versenyzők remek eredményekkel fejezték be a világbajnokságot. Döme Zsófia a második futamban is jól ment, a 37. helyen zárt, Berecz Anna a 39., Hellner Donáta a 49., testvére Szelina pedig a 50. helyen ért célba. Döme 15 versenyzőt előzött meg a második futam után azok közül, akik befejezték a versenyt.

"Ez első sorban egy pszichológiailag hatalmas siker a versenyzők számára, mert összesen két nemzet volt, amely négy síelővel jutott a legjobb hatvan közé. A hozzánk hasonlóan kis sí nemzetek irigykedve néztek a magyar versenyzőkre. Ez a fajta siker eredménye annak a néhány éve tartó munkának, amelyet a szövetségnél folytatnak" - mondta Kaszó Klára, a Magyar Sí Szövetség elnöke.

Alpesisí-világbajnokság, Garmisch-Partenkirchen, női műlesiklás: 1. Marlies Schild (osztrák) 1:45,79 (52,69 és 53,10), 2. Kathrin Zettel (osztrák) 1:46,13 (53,30 és 52,83), 3. Maria Pietilae-Holmner (svéd) 1:46,44 (53,48 és 52,96), 4. Maria Riesch (német) 1:47,13 (53,49 és 53,64), 5. Tina Maze (szlovén) 1:47,55 (54,26 és 53,29), 6. Manuela Mölgg (olasz) 1:47,65 (54,37 és 53,28), 37. Döme Zsófia 2:01,93 (1:01,72 és 1:00,21), 39. Berecz Anna 2:02,44 (1:01,86 és 1:00,58), 49. Hellner Donáta 2:20,24 (1:10,58 és 1:09,66), 50. Hellner Szelina 2:21,56 (1:11,56 és 1:10,00).