A síbalesetek között minden évben előkelő helyen állnak a fejsérülések. Mi a legjobb védelem ez ellen? A válasz egyszerű: egy jó bukósisak.
Egyre több síelő és snowboardos visel sisakot, és erre bizony jó okuk van. Egy jó bukósisak megvéd a súlyos sérülésektől, sőt akár a haláltól is. Az elmúlt években szinte minden szezonra esett legalább egy súlyos magyar vonatkozású baleset, aminek kapcsán elhangzott a „ Ha sisakot viselt volna…” kezdetű mondat.
Bizonyára sokan emlékeznek még arra, amikor egy német tartományi miniszterelnök súlyos sérüléseket szenvedett. Később szerencsére felébredt a kómából, életét a bukósisakja mentette meg. Sajnos a baleset másik résztvevője, egy szlovák asszony a kórházba szállítás közben életét vesztette – ő nem viselt bukósisakot.
Akik ezek után is gondolkoznak rajta, hogy szükséges-e a sisak viselése…, nos, nekik van egy jókívánságunk: sok szerencsét! A többieknek álljon itt néhány tipp a jó sisak kiválasztásához.
Lehetőleg márkás, megbízható cégtől származó terméket kell vásárolni. Ma már Magyarországon is számos, kiváló minőséget biztosító gyártó modellje elérhető, különböző kivitelben. Az árak általában 10 és 35 000 Ft között mozognak. A sisak vásárlásához feltétlenül vidd magaddal a síszemüvegedet, ha szoktál viselni, a símaszkodat, vagy ha a sisak alá való sapkát vennél, akkor azt is.
Az első szempont a pontos méret meghatározása legyen. A jól kiválasztott sisak kényelmes, és maximális védelmet nyújt a sérülések ellen. A méret megállapításához egy mérőszalaggal mérd meg a fejed kerületet, közvetlenül a szemöldök felett, és írd fel. A méret alapján válaszd ki a sisakot (általában a méretek fejkerület szerint, cm-ben vannak megadva, pl.: 56–58). Igazítsd a sisak elülső szegélyét a szemöldököd fölé, majd húzd rá a fejedre a sisakot. A sisaknak mindenhol illeszkednie kell a fejedre, arra viszont ügyelj, nehogy túl szűk legyen.
Csatold be a rögzítő szíjat az állad alatt, olyan szorosan, hogy az ne tudjon felcsúszni az arcodra, de ne is fojtson meg. A sisak hátsó része ne érje el a tarkót. A pántnak kényelmesnek kell lennie, ne szorítson. Próbáld meg a sisakot megmozgatni elölről hátrafelé. Ha a homlokodon mozog a bőr, akkor megfelelő a méret. A sisaknak nem szabad sem előre, sem hátrafelé lecsúszni a fejről. Figyelj arra is, hogy a fülnél lévő perforált párnázások pont a füledre essenek.
Győződj meg róla, hogy a sisak elülső pereme a szemöldököd fölött van-e, majd próbáld fel a síszemüveget a sisakra. A jobb sisakok hátsó részén rögzítő füle) találhatók, amik megfelelő helyzetben tartják a síszemüveged pántját, nem engedik azt lecsúszni. A szemüvegnek kényelmesnek kell lennie sisakon viselve is. Ha nem fekszik fel minden pontján kényelmesen, eláll az arctól; ilyenkor próbálj másik sisakot vagy síszemüveget.
Fontos tudni, hogy nem minden sisak egyforma. A fej formája is fontos szempont a sisak kiválasztásakor. Van néhány körülmény, ami miatt nem minden modell passzol minden fejre. Ebben az esetben próbálj fel többfélét is, amíg megtalálod a neked leginkább megfelelőt.
Gyermekek esetében nagyon fontos, hogy fejkerületükhöz ne adjunk hozzá még 3-4 cm-t abból a megfontolásból, hogy „úgy még 2 évig tudja viselni”. A túl tág sisak nem fog megfelelően védeni, sőt, adott esetben még veszélyes is lehet. Az egyetlen eset, amikor nagyobbat lehet venni, ha pont két méret közé esik a gyerek fejkerülete.
Ha az interneten szeretnél sisakot vásárolni, csak olyan helyen tedd, ahol feltétel nélkül kicserélik vagy visszafizetik az árát, ha mégsem megfelelő! Olvasd el a vásárlási feltételeket, és ha nem vállalják a cserét, keress egy másik boltot.
A sisakot kizárólag langyos szappanos vízzel, puha ronggyal tisztítsd. A sisak felületén komoly károkat okozhat, ha különféle vegyi anyagokból készült tisztítószerekkel, benzinnel, hígítóval próbálod megtisztítani. A pánt megtisztítására szintén meleg szappanos vizet és szivacsot használj. A koszos részekre fókuszálva kell elvégezni a tisztítást, ne próbáld meg a pántot eltávolítani a sisakról. Semmilyen körülmények között ne tedd be a sisakot a mosó- vagy mosogatógépbe, és ne használj erős vegyszereket!
Rengeteg kifogást tudnak felsorolni a síelők, hogy miért nem akarnak sisakot viselni a pályán. Igazából egyik sem állja meg a helyét, a profi síző éppúgy szenvedhet súlyos fejsérülést egy balesetben, mint az óvatos kezdő. A gyerekek számára már számos síterepen kötelező a bukósisak használata – bizonyára nincs messze az az idő, amikor a felnőtteknek is viselniük kell.